|
Settle
Jun 14, 2018 18:45:46 GMT
Post by swanarcadian on Jun 14, 2018 18:45:46 GMT
Settle
|
|
|
Settle
Jul 10, 2020 22:29:26 GMT
Post by swanarcadian on Jul 10, 2020 22:29:26 GMT
1970 to be located
1967
BENTHAM - 5 seats C Murphey 578 *JR Procter 471 *SE Mason 430 HA Wood 407 *B Slinger 288 JS Rooke 96
BURTON-IN-LONSDALE SS Murray 75 HW Wootton 42 CF Trevor 28
CLAPHAM-CUM-NEWBY GH Newsholme 110 Mrs G Sanderson 85
GIGGLESWICK - 2 seats HH Cook 132 Mrs J Wilson 92 *RH Brueton 83
INGLETON CHAPEL-LE-DALE BW Emmett 33 *Miss GVM Selby 30
SETTLE - 5 seats *Mrs EM Kilburn 533 *A Graham 497 *F Bullock 359 T Lord 344 *W Daniels 251 *Mrs IMM White 239 F Wilks 114
THORNTON-IN-LONSDALE FS Greenwood 88 *LF Rich 79
|
|
|
Settle
Oct 22, 2020 20:10:09 GMT
Post by swanarcadian on Oct 22, 2020 20:10:09 GMT
1964 to be located
1961 to be located
|
|
|
Settle
Oct 22, 2020 20:14:28 GMT
Post by swanarcadian on Oct 22, 2020 20:14:28 GMT
1958
SETTLE ward - 5 seats - 1 Lab gain from Ind
Elected: MO Miles-Sharp, Ind 423 RP Dugdale, Ind 417 *T Lord, Ind 392 K Percy, Ind 378 J Holland, Lab 246
Unsuccessful: D Whaites, Ind 224 *S Clark, Ind 210 J Whaites, Lab 201 A Bradley, Ind 189 *Joseph Cowgill, Ind 154 JR Lamb, Ind 119
|
|
|
Settle
Oct 26, 2020 20:33:33 GMT
Post by swanarcadian on Oct 26, 2020 20:33:33 GMT
1955
AIRTON, OTTERBURN, ?RESTHROP *W Sharp, farmer, Unopposed return
ARNCLIFFE AND HAWKSWICK *WE Greenwood, farmer, Unopposed return
AUSTWICK *Bryan Braithwaite-Exley, quarry manager, Unopposed return
BENTHAM - 5 seats Unopposed returns: *Col George Harrison, retired Army officer *Philip Harvey, retired farmer *SE Mason, farmer *GW Shepherd, farmer B Slinger, builder and ironmonger
BURTON-IN-LONSDALE *BP Moorhouse, retired, Unopposed return
CHAPEL-LE-DALE *J Metcalfe, deemed re-elected after no nominations received
CLAPHAM *A Tennant, farmer 106 JA Farrer, gentleman 49
GIGGLESWICK - 2 seats *Charles Cresswell, groundsman, Unopposed return *Robert Anthony Hogg, farmer, Unopposed return
HALTON GILL *W Mason, deemed re-elected after no nominations received
HALTON WEST *JEE York, deemed re-elected after no nominations received
HELLIFIELD - 2 seats *Hubert Lambert, passenger shunter 227 R Rumney, butcher 210 E Evans, clerk in Holy Orders 203 JF Edwards, goods guard 196
HORTON-IN-RIBBLESDALE *Walter Pollard, garage proprietor, Unopposed return
INGLETON - 4 seats *GH Ellershaw, farmer, Unopposed return *D Gill, farmer, Unopposed return *John Howarth, retired, Unopposed return *JW Lambert, deemed re-elected after only 3 nominations received
KIRKBY MALHAM AND HANLITH *JH Johnson, Unopposed return
LANGCLIFFE *William George Brown, retired, Unopposed return
LAWKLAND *Frank Booth, farmer, Unopposed return
LONG PRESTON *J Clark, gentleman, Unopposed return
MALHAM *W Hudson, farmer, Unopposed return
MALHAM MOOR *JW Coates, deemed re-elected after no nominations received
RATHMELL *Fred James Cornthwaite, retired, Unopposed return
SETTLE - 5 seats
Unopposed returns: *Joseph Cowgill, retired decorator TL Frankland, retired yarn salesman *William Knowles, retired tanner *T Lord, antiquarian *AC Segger, house furnisher
STAINFORTH *Joseph Robert Forster, farmer, Unopposed return
THORNTON-IN-LONSDALE *Ernest Lockwood, accountant, Unopposed return
WIGGLESWORTH Rev J Savage, clerk in the Holy Orders, Unopposed return
|
|
|
Settle
Nov 8, 2020 12:24:23 GMT
Post by swanarcadian on Nov 8, 2020 12:24:23 GMT
1952
ARNCLIFFE WE Greenwood, farmer - Unopposed return
AUSTWICK - first contest in over half a century Bryan Braithwaite-Exley, quarry manager and retired Yorkshire & England Rugby Union footballer 77 E Atkinson, farmer 75
AYRTON *W Sharpe, deemed re-elected after no nominations received
BENTHAM - 5 seats Elected: SE Mason, farmer 428 *Philip Harvey, retired farmer 362 GW Shepherd, farmer 327 *Col George Harrison, retired Army officer 305 *J Proctor, retired corn miller 296 Unsuccessful: *W Foster Mudd, draper 292
BURTON-IN-LONSDALE *J Kershaw, gentleman - Unopposed return
CHAPEL-LE-DALE *J Metcalfe, farmer - Unopposed return
CLAPHAM *Arthur Tennant, farmer - Unopposed return
GIGGLESWICK - 2 seats Unopposed returns: *Charles Cresswell, groundsman *Robert Anthony Hogg, farmer
HALTON GILL *W Mason, deemed re-elected after no nominations received
HALTON WEST *Maj JEE Yorke, Unopposed return
HELLIFIELD - 2 seats *GW Hogarth, locomotive driver 316 *Hubert Lambert, passenger shunter 272 RP Swindlehurst, railwayman 230
HORTON-IN-RIBBLESDALE *Walter Pollard, water bailiff - Unopposed return
INGLETON - 4 seats Elected: *Arthur Camm, retired 240 D Gill, farmer 239 JW Lambert, retired 213 *John Howarth, retired 183 Unsuccessful: *T Edwards, retired insurance employee 110
KIRKBY MALHAM *JE Johnson, farmer - Unopposed return
LANGCLIFFE *William George Brown, retired plumber - Unopposed return
LAWKLAND *Frank Booth, farmer - Unopposed return
LONG PRESTON *J Clark, retired Army officer - Unopposed return
MALHAM MOOR JW Coates, sen. farmer - Unopposed return
RATHMELL *Fred James Cornthwaite, retired farmer - Unopposed return
SETTLE ward - 5 seats Unopposed returns: *Joseph Cowgill, decorator *Dr WA Hyslop, medical practitioner *William Knowles, retired tanner AC Seggar, furnisher *Giles Spencer
STAINFORTH *Joseph Robert Forster, farmer - Unopposed return
THORNTON-IN-LONSDALE *Ernest Lockwood, accountant - Unopposed return
WIGGLESWORTH Rev J Savage - Clerk in Holy Orders 61 *John Bentham, retired farmer 22
|
|
|
Settle
Nov 15, 2020 9:03:42 GMT
Post by swanarcadian on Nov 15, 2020 9:03:42 GMT
1949
AIRTON *W Sharp, Unopposed return
ARNCLIFFE AND HAWKSWICK W Dugdale 47 *W Edward Greenwood 37
AUSTWICK *WK Mattinson, Unopposed return
BENTHAM - 5 seats Unopposed returns: *Col George Harrison W Foster Mudd Mrs Marjorie Knowles *Philip Harvey *Mrs MA Wildman
BURTON-IN-LONSDALE *John Thomas Brayshaw, Unopposed return
CHAPEL-LE-DALE JD Kilburn, Unopposed return
CLAPHAM *Arthur Tennant, Unopposed return
GIGGLESWICK - 2 seats Unopposed returns: *Charles Cresswell *Robert Anthony Hogg
HALTON GILL AND LITTON *W Mason, Unopposed return
HALTON WEST *Maj JEE Yorke, Unopposed return
HELLIFIELD - 2 seats *GW Hogarth 256 Hubert Lambert 243 Wilfred Bowman 130 Robert Romney 118 *Albert Coates 116
HORTON-IN-RIBBLESDALE *Walter Pollard, Unopposed return
INGLETON - 4 seats Unopposed returns: *John Howarth *Tom Harris *John Edward Smart *Arthur Camm
INGLETON - CHAPEL-LE-DALE *John Dinsdale Kilburn, Unopposed return
KIRKBY MALHAM AND HANLITH *John A Procter, Unopposed return
LANGCLIFFE William George Brown, Unopposed return
LAWKLAND *Frank Booth, Unopposed return
LITTON *W Mason, Unopposed return
LONG PRESTON *Richard Bentham 191 Brig John Clark 181
MALHAM *Mrs Annie Barratt, Unopposed return
MALHAM MOOR Edmund John Douglas, Unopposed return
RATHMELL *Fred James Cornthwaite, Unopposed return
SETTLE parish - 5 seats Elected: *AC Seggar 524 *William Knowles 521 *Dr WA Hyslop 477 *Giles Spencer 356 *Joseph Cowgill 318 Unsuccessful: William Bullock 193 Albert Carter 175
STAINFORTH Joseph Robert Forster 81 *Vice Admiral JK Thurn 36
THORNTON-IN-LONSDALE Ernest Lockwood, Unopposed return
WIGGLESWORTH *John Bentham, Unopposed return
|
|
|
Settle
Dec 20, 2020 13:23:50 GMT
Post by swanarcadian on Dec 20, 2020 13:23:50 GMT
1946
AIRTON *William Sharp, Unopposed return
ARNCLIFFE *WE Greenwood, Unopposed return
AUSTWICK *WK Mattinson, Unopposed return
BENTHAM - 5 seats Elected: E Lockwood 739 Dr TL Dowell 588 *Mrs MA Wildman 471 TS Hewetson 464 Lt Col George Harrison 401 Unsuccessful: *Philip Harvey 381 *MH Ranwell 354 Mrs L Wilcock 284 Mrs M Knowles 272 *RA Hargreaves 249 *B Slinger 224 WR Wilkinson 191
BURTON-IN-LONSDALE John Thomas Brayshaw 153 TW Watson 41
CHAPEL-LE-DALE *H Bargh, Unopposed return
CLAPHAM *A Tennant, Unopposed return
GIGGLESWICK - 2 seats Robert Anthony Hogg, British Legion 221 Charles Cresswell, British Legion 137 *C Harrison 122 GS Brown 97 AE Bush, Lab 51
HALTON WEST *JE Yorke, Unopposed return
HELLIFIELD - 2 seats GW Hogarth 355 A Coates 322 *R Rumney 224 B Phillip 192 JP Silverwood 52
HORTON-IN-RIBBLESDALE *Walter Pollard 185 J Hindman 152
INGLETON - 4 seats Elected: *John Howarth 265 Tom Harris 235 Arthur Camm 224 *John Edward Smart 198 Unsuccessful: Mrs M Cresswell 172 *PE Roberts 162
KIRKBY MALHAM *JA Procter, Unopposed return
LANGCLIFFE *J Ingham 183 JW Thistlethwaite, Lab 75
LAWKLAND *F Booth, Unopposed return
LONG PRESTON *R Bentham, Unopposed return
MALHAM Mrs A Barratt, Unopposed return
MALHAM MOOR *J Coates, Unopposed return
RATHMELL *FJ Cornthwaite, Unopposed return
SETTLE parish - 5 seats Elected: *William Knowles 573 AC Segger 558 Giles Spencer, British Legion 490 *EH Vant, British Legion 468 Dr WA Hyslop 461 Unsuccessful: Mrs ML Bland, Lab 301 HE Webb, British Legion 260 Joseph Cowgill, British Legion 219 A Carter, Lab 194 Mrs G Heard, Lab 127
STAINFORTH Vice Admiral JK ImThurn 50 *J Greenwood 49
THORNTON-IN-LONSDALE *J Hartley, Unopposed return
WIGGLESWORTH *J Bentham, Unopposed return
|
|