|
Post by swanarcadian on Jun 14, 2018 22:24:52 GMT
Created in 1937.
Whole council elected every 3 years.
|
|
|
Post by swanarcadian on Jul 9, 2020 20:05:17 GMT
1970 not found
|
|
|
Post by swanarcadian on Jul 9, 2020 20:12:08 GMT
1967
BEWERLEY - 2 seats C Swires 125 H Salter 105 *A Bell 82
GREWELTHORPE *W Richmond 101 F McWilliam 89
HARTWITH-CUM-WINSLEY - 2 seats *AE Dixon 137 *GW Whitley 135 PK Chamberlain 77
KIRKBY MALZEARD J Bowen 175 *J Taylor 152
NORTH STAINLEY AND NUNWICK LG Webster 113 JC Bowen 59
STONEBECK DOWN WC Coates 23 JS Raison 20 DW Gilson 14
|
|
|
Post by swanarcadian on Aug 16, 2020 13:41:44 GMT
1964
BEWERLEY - 2 seats *A Bell 109 *H Davies 106 H Slater 65
CLINT-CUM-HAMLETS *C Gill 139 J Cundell 116
HIGH AND LOW BISHOPSIDE - 4 seats Elected: *H Lowcock 366 Mrs Evelyn Atkinson 310 J Walker 296 K Elliott 290
Unsuccessful: CK Summersall 192 *B Brown 169 *W Hackney 165 J McCollum 107
KIRKBY MALZEARD *J Taylor 198 RE Crompton 112
LAVERTON *JH Nicholson 69 ? Teal 22
NORTH STAINLEY Miles Staveley 102 *JC Bowen 86
STONEBECK DOWN DW Gilsom 45 *WC Coates 40
|
|
|
Post by swanarcadian on Aug 23, 2020 11:47:25 GMT
1961
KIRKBY MALZEARD J Taylor, Ind 127 Eve M Crompton, Ind 109 JH Kitchen, Ind 79
NORTH STAINLEY AND STEMINGFORD JC Bowen 97 *WM Staveley 69
|
|
|
Post by swanarcadian on Oct 22, 2020 20:08:57 GMT
1958
GREWELTHORPE W Richmond 111 J Calvert 96
NORTH STAINLEY *WM Staveley 92 JC Bowen 80
|
|
|
Post by swanarcadian on Nov 8, 2020 11:58:08 GMT
1955
Details to be located
|
|
|
Post by swanarcadian on Nov 8, 2020 12:04:19 GMT
1952
HARTWITH-CUM-WINSLEY - 2 seats *JA Gill 248 *AE Dixon 205 Mrs AF Richardson 131
HIGH AND LOW BISHOPSIDE - 4 seats
Elected: TW Bruce 341 H Lowcock 340 *CE Summersall 335 RG Bell 324
Unsuccessful: *HA Pearce 275 R Prince 274 WE Longster 255 *CJ Hunt 247 *Mrs B Summersall 242
STONEBECK DOWN A White 62 WG Coates 47
|
|
|
Post by swanarcadian on Nov 19, 2020 18:48:32 GMT
1949
Incomplete (5 results were still to be declared according to Yorkshire Post the following Monday)
BISHOP MONKTON - Con gain from Ind L Riley, Con 146 *JN Keighley, Ind 134
HIGH AND LOW BISHOPSIDE - 4 seats Elected: *H Lupton 295 *CJ Hunt 294 *CE Summersall 256 *HA Pearce 198 Unsuccessful: *H Sagar 132
LAVERTON GT Nicholson 89 *RI Hall 42
NORTH STAINLEY WITH SLENINGFORD AND NUNWICK-CUM-HOWGRAVE *Capt WM Staveley 72 JC Bowen 49
Unopposed Returns (Bradford Observer)
AZERLEY & WINKSLEY - M V. Broadley BIRSTWITH - G B Wood BISHOP THORNTON & WARSILL - J L Young BRIDGE HEWICK & COPT HEWICK - J K Rogers CLINT - H N Bottomley CLOTHER HOLME & STUDLEY ROGER - M G Anderson DOWN STONEBECK - J M Atkinson EAVESTONE, GRANTLEY & SKELDING - W Brayshaw GREWE THORPE - Rev. W A R Goss HARTWITH-CUM-WILSIL (2) - A E Dixon, J A Gill KIRKBY MALZEARD - Rev.H E Horton LITTLETHORPE - L A Richmond MARKENFIELD HALL & MARKINGTON with VALLERTHWAITE - F W Whitehouse MENWITH with DARLEY - W P Harrison SAWLEY - T. Pitt SHARROW - T F. Powell SKELTON - H. Holt THRUSCROFT - Mrs. Bessie Summersall
|
|
|
Post by swanarcadian on Dec 20, 2020 13:06:38 GMT
1946
AZERLEY TG Jones, Unopposed return
BEWERLEY - 2 seats Rev WH Woodmass 94 *A Thwaites 87 H Myers 65
BIRSTWITH GB Wood, Unopposed return
BISHOP MONKTON JN Keighley 124 *CB Renton 123
BISHOPSIDE - 4 seats Elected: *H Lupton 261 *S Land 213 *F Swires 204 H Sagar 174 Unsuccessful: H Hackney 161 SD Fletcher 149 R Bell 120 C Chilton 95 J Wright 93
BISHOP THORNTON JL Young, Unopposed return
BRIDGE HEWICK No nominations received
CLINT HN Bottomley, Unopposed return
CLOTHERHOLME H Winterburn, Unopposed return
DACRE *FB Hirsch 130 JG Betty 60 Mrs Elsie D Charlton 30
DARLEY WB Harrison, Unopposed return
EAVESTONE W Brayshaw, Unopposed return
FOUNTAINS EARTH No nominations received
GIVENDALE No nominations received
GREWELTHORPE WAR Goss ? WL Trenholme ?
HARTWITH - 2 seats *JA Gill 196 FP Wilkinson 191 Mrs Amy F Richardson 106
KIRKBY MALZEARD HE Horton, Unopposed return
LAVERTON RJ Hall, Unopposed return
LITTLETHORPE LA Richmond, Unopposed return
MARKINGTON No nominations received
NORTH STAINLEY JB Bowen ? WM Staveley ?
OLDFIELD WE Ruddick, Unopposed return
SAWLEY T Pitt, Unopposed return
SHAREW TF Howell, Unopposed return
SKELTON W Dale, Unopposed return
STONEBECK DOWN JM Atkinson ? S Land ?
STONEBECK UP No nominations received
THORNETHWAITE No nominations received
THRUSCROSS Miss FS Yate-Lee
|
|